PRODEJ
Menu | návrat na začátek stránky ↑
Dlouho plánovaná oprava pražského Libeňského mostu, která vyjde na zhruba dvě miliardy korun, začne v dubnu příštího roku.
Pražská Technická správa komunikací (TSK), která má rekonstrukci na starosti, s vítězem soutěže podepíše smlouvu v říjnu nebo v listopadu. Práce potrvají zhruba dva roky. Libeňský most je složen ze šesti mostů a nyní je v havarijním stavu a provoz na něm je omezen.
Příprava komplikovaného projektu trvala deset let, přičemž s jeho současnou podobou nesouhlasí Praha 7. Náměstek primátorky Prahy Petr Dolínek (ČSSD) ovšem tvrdí, že o změně projektu není možné ani uvažovat. Další odklad opravy není vzhledem k havarijnímu stavu mostní konstrukce možný. „V případě požadavku na zúžení mostu by byla nutná změna územního rozhodnutí, což znamená v podstatě zahájení nové projekční přípravy od samého počátku a reálný termín nového stavebního povolení v roce 2020,“ uvedl a dodal: „Dle mého názoru mají plánované úpravy Libeňského mostu integrační potenciál, jak ve smyslu propojení automobilové, tramvajové, cyklistické a pěší dopravy, tak i z pohledu vodní dopravy a řešení protipovodňových opatření.“
Podle loňské zprávy TSK je Libeňský most v nejhorším stavu ze všech pražských mostů. Od roku 1928, kdy byl uveden do provozu, nebyla ani jednou opravena jeho nosná konstrukce. Kvůli velmi špatnému stavu byl v roce 2009 zakázán na most vjezd vozům těžším než 7,5 tuny. Navíc tu byla snížena rychlost tramvají na 20 kilometrů za hodinu a přímo na mostě se nesmějí potkat protijedoucí tramvaje. Autory Libeňského mostu, který spojuje Holešovice a Libeň, jsou architekt a kubista Pavel Janák a konstruktér František Mencl. Úvahy o jeho prohlášení kulturní památkou nakonec nenašly potřebný ohlas.
Zdroj: stavební fórum